A 2012 december hónapjában az államháztartás központi alrendszerének többlete 84,2 milliárd forintban alakult. A részletekről Banai Péter Benő költségvetésért felelős helyettes államtitkár beszélt a kormany.hu-nak.

Ezen belül a központi költségvetés 119,4 milliárd forintos szufficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 33,2 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig mintegy 2,0 milliárd forintos deficittel zártak. 2011. december hónapjában az államháztartás központi alrendszerének hiánya 487,1 milliárd forint volt. (A két év decemberi adatai közti eltérést a 2011. év végén jelentkező egyszeri kiadási tételek, illetve a bevételi oldalon keletkező, az Európai Bíróság döntése miatti áfa-visszautalások magyarázzák.)

Az államháztartás központi alrendszerének 2012. évi előzetes éves pénzforgalmi hiánya a törvényi módosított 671,9 milliárd forintos előirányzathoz képest 607,5 milliárd forintra teljesült, mely a GDP 2,1%-ának felel meg. A 2011. évben a deficit 1741,6 milliárd forintot tett ki.

A 2012. évi központi alrendszerű pénzforgalmi hiány alakulása jó alapot ad arra, hogy teljesüljön – az ECOFIN Tanács ajánlása és a magyar kormány vállalása szerint a magánnyugdíj-pénztárból átlépők miatti 50,9 milliárd forintos többletbevétellel nem számolva – a kitűzött 2,7%-os uniós módszertan szerinti hiánycél. A pontos adatok a 2013. március végén a KSH által az Európai Uniónak hivatalosan megküldött ún. EDP Jelentésben kerülnek publikálásra.

Központi költségvetés

Bevételek

A központi költségvetés december havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest mintegy 316 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak. A főbb adóbevételek esetében a társasági adó, az általános forgalmi adó (tavaly decemberben került sor az Európai Bíróság döntése miatti áfa-visszatérítések jelentős részének visszautalására), a személyi jövedelemadó, valamint az illetékbevételek is meghaladták az előző évi összeget. Emellett a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei, valamint a kamatbevételek is nagyobb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos időszakában.

Kiadások

A központi költségvetés december havi kiadásai közel 226 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A kiadások esetében a tavalyi évnél kisebb összegben teljesültek az egyedi és normatív támogatások, a fogyasztói árkiegészítések, a költségvetési szervek kiadásai, valamint az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások. A két év azonos időszakának eltérésében jelentős szerepet játszanak a 2011. év végén realizált, a megyei önkormányzatoktól és a MÁV Zrt.-től történő adósságátvállalások, illetve az MFB-nek juttatott terven felüli tőkeemelés. Ugyanakkor 2012 decemberében került sor az 5000 főnél alacsonyabb népességszámú települések adósságainak kifizetésére. Ez 76 milliárd forint kiadást jelentett a központi alrendszerben, mely a helyi önkormányzatoknál azonos összegű bevételként jelent meg.

Kamategyenleg

A kamatkiadások 2012 decemberében 58,6 milliárd forintot tettek ki, 19,0 milliárd forinttal többet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 18,1 milliárd forintos szintet értek el, 7,1 milliárd forinttal magasabbat az előző évinél. A nettó kamatkiadás (40,5 milliárd forint) így összességében 11,9 milliárd forinttal tér el az előző év hasonló időszakához képest, mely a kamatfizetések éven belüli eltérő lefutásával magyarázható.

TB Alapok

A társadalombiztosítási alapok 2012. december havi 33,2 milliárd forintos hiánya a Nyugdíjbiztosítási Alap 4,3 milliárd forintos többletéből, valamint az Egészségbiztosítási Alap 37,5 milliárd forintos deficitjéből tevődik össze. 2011. december hónapjában az Alapok együttes hiánya 53,0 milliárd forintot tett ki. A bevételi oldalon ez előző évnél magasabb összegben teljesültek többek között az Egészségbiztosítási Alap szociális hozzájárulási adó és járulékbevételei, valamint az egészségügyi hozzájárulások. A kiadások esetében az előző évnél alacsonyabb összegben alakultak többek között a nyugdíjkiadások (szerkezeti változások következtében), valamint az Egészségbiztosítási Alapnál a gyógyszertámogatások.

Elkülönített állami pénzalapok

Az elkülönített állami pénzalapok december havi közel 2 milliárd forintos hiánya az előző év azonos hónapjához képest kedvezőbb lett. Az alapok bevételei 39,6 milliárd forinttal, kiadásai 30,3 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak az előző év azonos időszakához viszonyítva. A bevételek közül a Nemzeti Foglalkoztatási Alap szakképzési hozzájárulásból befolyt bevételei lettek magasabbak. Ezen felül a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap innovációs járulék bevételéből is nagyobb bevétel realizálódott. A kiadások közül a Nemzeti Foglalkoztatási Alap Start-munkaprogram kiadásai teljesültek magasabb összegben az előző év azonos hónapjához képest. Ennek oka az, hogy ez évben a Start-munkaprogram a Kormány törekvéseivel összhangban jelentősebb tételt képvisel az Alapon belül, ezt tükrözi a december havi 15,3 milliárd forintos kifizetés is a tavalyi 5 milliárd forintos kifizetéssel szemben. Továbbá a foglalkoztatási és képzési támogatások, valamint a foglalkoztatást ösztönző normatív támogatások kiadásai is magasabb mértékben alakultak. Mindezek mellett a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap kiadásai is – a bevételi többletével összhangban – nagyobb összegben teljesültek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az államháztartás központi alrendszerének december havi főbb pénzforgalmi adatait tartalmazó táblázatot a csatolt dokumentumban találja!

(Nemzetgazdasági Minisztérium, Államháztartásért Felelős Államtitkárság)